OKARTEK OY RAKENTAA MODERNIN MUOVITEHTAAN KAARINAN RAADELMAAN
Teksti: Jukka Silén Kuvat: Okartek Oy
Muovituotteiden sopimusvalmistaja Okartek Oy rakennuttaa uuden 13 500 neliön muovitehtaan Kaarinan Raadelmaan. Kuuden hehtaarin tontille sijoittuvan ympäristöystävällisen tehtaan rakennustyöt on määrä aloittaa Kaarinan uudella teollisuusalueella Raadelmassa maaliskuussa 2024.

OKARTEK OY PÄHKINÄNKUORESSA
- Kaarinalainen ruiskuvalaja, sopimusvalmistaja
- Perustettu vuonna 1984
- Liikevaihto 18,5 M€
- Muovitonneja tuotannossa 2,7 Mkg
- Ruiskuvalukoneita 35 kappaletta
- Henkilöstö 100
Ruiskuvalun sopimusvalmistaja, Okartek Oy, on vahvassa kasvussa ja luo näin positiivisen poikkeuksen taantuman keskelle. Osana tätä se panostaa uusien tilojen rakantamiseen, ja näin vastaamaan yrityksen ponnekasta kasvusuunnitelmaa ja visiota tulevaisuudesta.
Uuden tehtaan myötä logistiikka paranee huomattavasti, sillä kaikki toiminnot saadaan yhden katon alle. Materiaalivirrat ja kaikki ylimääräiset siirrot pyritään optimoimaan mahdollisimman lyhyiksi.
Yrityksen kotipaikka on Kaarina – myös jatkossa
Okatek Oy on sijainnut koko historiansa ajan kotipaikallaan Kaarinassa. Sieltä ei ole tarkoitus lähteä minnekään, Kaarina on hyvä paikka tehdä yritystoimintaa.
Uusi tehdas rakentuu oheisen kuvan (nuoli) mukaisesti suhteellisen lähelle nykyistä Leipurinkadun tehdasta.

Vihreän kehityksen kärjessä
Okartek Oy kulkee muovialalla vihreän kehityksen kärjessä. Se on ottanut Pariisin ilmastokokouksen SBTI-tavoitteena saavuttaa 38 % päästöjen pienentymisen. Se tarjoaa asiakaskunnalleen ISCC-materiaalien – ts. 100 % fossiilisvapaiden muovien – käytön. Toki käytännön sanelemissa hinta- ja saatavuusrajoissa.
Haluamme olla kehityksen kärjessä ja auttaa asiakastamme ympäristöystävällisemmän materiaalin valinnassa.
Toimitusjohtaja Jari Mäenranta, Okartek Oy
Kannattaa mainita, että tällä hetkellä 15,2 % yrityksen käyttämästä raaka-ainevirrasta on ”vihreitä” muoveja. Tällöin puhutaan kierrätetyistä ja ISCC-statuksen muoveista.
Tehtaan katolle asennettava aurinkovoimala ja siihen asennettu 1500 paneelia tukee Okartek Oy:n ympäristötavoitteita. Rakennus lämpenee ympäri vuoden tuotantolaitteisiin integroidulla modernilla laitteistolla. Kaikki tuotannon hukkalämpö otetaan talteen ja uusiokäytetään.
Ydinosaaminen ruiskuvalussa
Okartek Oy tunnetaan muovialalla ja sen asiakaskunnassa ruiskuvalun erikoisosaajana. Omia tuotteita ei juurikaan ole, vaan yritys toimii sopimusvalmistajana. Sen asiakaskunta tulee teollisuuden eri teknologia-alueilta.
Erikokoiset koneet (50 -1400 tn) tuottavat tuotteita ja muovikomponentteja aina muutamasta grammasta seitsemään kiloon saakka, kappaleen suurin koko on 1600 x 1250 mm. Muoveja on käytössä suuri variaatio (yli 200 eri materiaalia) aina polyeteenistä erikoismuoveihin.
Esimerkkinä kiertotaloudesta Okartek Oy:n liiketoiminnassa on kahden suomalaisen toimijan yhteistyön tuloksena syntynyt täysin kotimainen kiertotalouden tuote, Helmi. Kyseessä on ainoa Suomessa kierrätysmuovista valmistettu myymälälava sekä tukkuportaan että myymälöiden käyttöön.

Uutena panostuksena tuotannossa on kaikkien tuntema, Yki Nummen suunnittelema, Innolux Lokki-valaisin, joka valmistuu PMMA:sta (akryyli) Okartek Oy:llä alusta valmiiksi tuotteeksi saakka.