SARJAVALMISTUS 3D-TULOSTAMALLA
Teksti: Henry Viitanen, Ajatec Oy Kuvat: Ajatec Oy
Viimeisen vuosikymmenen aikana tuotesuunnitelijoiden parissa on tapahtunut muutos ja osia suunnitellaan jo alusta saakka 3D-tulostettavaksi. Isoja etuja on ovat mm. geometrian vapaus, tuotannon aloittamisen nopeus, alkuinvestointien edullisuus, uusien versioiden käyttöönottaminen, usean osan toiminnallisuuden yhdistäminen yhteen osaan, eri versioiden samanaikainen valmistaminen (yksilöllinen sarjavalmistus), sekä tilauskohtaisten erien käynnistyskustannusten puuttuminen. Kaikki nämä ovat asioita, jotka monissa sovellutuksissa nousee arvoonsa.
3D-tulostamisen hyödyt sarjavalmistuksessa
3D-tulostamisen ehdottomia etuja sarjatuotannossa on raskaiden työkalu- ja muottikustannusten välttäminen ennen ensimmäisenkään osan valmistusta. Pääset huomattavasti pienemmillä kustannuksilla alkuun ja valmistamaan osia.

Jos vastaan tulee tilanne jossa tuotteen geometriaa tarvitsee muuttaa, niin 3D-tulostamisessa säästyt jälleen työkalu- ja muottikustannuksilta. Geometrian muutokset eivät nimittäin tuo ylimääräisiä ja yllättäviä kustannuksia.
Valmistustekniikoiden etujen vertailua

3D-tulostustekniikat ja materiaalivaihtoehdot
3D-tulostustekniikan valintaan vaikuttaa mm. osan geometria, yksityiskohtien tarkkuus, materiaalivaatimukset, viimeistelyvaihtoehdot, osien kappalemäärät ja toimitusnopeus. 3D-tulostusmateriaalien valinnassa korostuvat eri materiaalien ominaisuudet, joista jokainen palvelee eri käyttötarkoituksissa. Joskus materiaalin pitää olla palosuojattua, sähköisiltä ominaisuuksiltaan sopiva, tai vaikkapa tietyn värinen.
Materiaalin datalehdistä saa paljon infoa materiaalien ominaisuuksista, mutta asiantuntijamme ovat valmiina auttamaan valinnassa. Olemme yli 30 vuoden aikana 3D-tulostaneet yli neljännes miljoona tuotanto-osaa, joten meillä on vankka kokemus eri valmistustekniikoiden ja materiaalien ominaisuuksista. Olemalla yhteydessä voimme yhdessä pohtia oikeaa ratkaisua tuotteellesi kun tiedämme osan geometrian ja käyttötarkoituksen.
Tutustu tästä Suomen kattavimpaan 3D-tulostusmateriaalien valikoimaan!

Viimeistelyvaihtoehdot 3D-tulostetuille osille
Usein sarjatuotannossa mietimme asiakkaan kanssa valmistustekniikka- ja materiaalivaihtoehtoja niin, että osien viimeistelylle ei olisi tarvetta. Eli se materiaali joka 3D-tulostimesta tulee ulos, olisi pinnanlaadultaan sopiva tuotteen käyttötarkoitukseen. Usein näin myös on! Suunnittelijat ovat ajan saatossa tottuneet kiiltäviin pintoihin ja VDI-määrittelyihin. Lopputuotteen kohdalla on syytä pohtia mikä pinnanlaatu on riittävä? Jotkut tuotteet ovat katseilta piilossa, jolloin osan pinnanlaadulla ei ole välttämättä mitään väliä. 3D-tulostettujen osien ei kuitenkaan tarvitse olla katseilta piilossa, jos tasainen ja hieman karhea pinta soveltuu käyttötarkoitukseensa. Isoin kysymys mitä sinun kannattaa pohtia on: Sopiiko tämä pinnanlaatu käyttötarkoitukseen?
Viimeistelyvaihtoehtoja osille tarjoamme kuitenkin useita. Yksi paljon käytetyistä ja kustannustehokkaista viimeistelyistä sarjatuotannossa on osan dippaaminen mustaksi. Ajatecin yhtenä vahvuutena on oma viimeistelyosasto ja märkämaalaamo, joten tarjoamme kustannustehokasta osien viimeistelyä asiakkaan toiveiden mukaan.
Koneellisella Powershot C+S viimeistelyllä voidaan tasoittaa osien pintaa kustannustehokkaasti, jonka jälkeen maalaamalla haluttuun väriin saadaan hyvä vaihtoehto pinnanlaadulle sarjavalmistuksessa.
